Kółka Rolnicze sa członkiem Komitetu Zawodowych Organizacji Rolniczych przy UE (COPA) oraz Generalnej Konfederacji Spółdzielni Rolniczych przy UE (COGECA)

Kółka Rolnicze sa członkiem WFO

Coroczne spotkanie Członków Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich z terenu WZRKiOR w Gdańsku w Tczewie - 27.02.2017 r.

W dniu 27 lutego 2017 r. w Tczewie odbyło się coroczne uroczyste spotkanie Członków Kółek Rolniczych i Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu tczewskiego podsumówujące dwanaście minionych miesięcy.

W powiecie tczewskim działa obecnie ponad 40 kółek rolniczych oraz KGW. 

- Na sukces i trwałość naszej organizacji ma wpływ wysiłek wielu osób - podkreślił Józef Turzyński, prezes Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Tczewie. 

Spotkanie w Restauracji „Piaskowa” w Tczewie było też okazją do wręczenia odznaczeń. Ordery „Serca Matkom Wsi” otrzymały: Joanna Rzeszotek z Brzuśc, Zofia Chrzanowska z Morzeszczyna, Grażyna Arim z Rokitek, Krystyna Nalik z Czarlina, Justyna Raduńska z Mieścina, Elżbieta Jeżewska ze Szczerbięcina, Jolanta Lizewska z Zajączkowa oraz Marianna Kuzioła z Turza. 

Z kolei medale ministra rolnictwa „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali: Maria Grabowska - przewodnicząca KGW w Śliwinach, Wit Siewierski - hodowca bydła mlecznego z Łukocina oraz Bogdan Graban - hodowca bydła mięsnego ze Śliwin. 

- Kółka rolnicze oraz KGW, nie tylko na Pomorzu, kultywują przepiękne wartości mimo zmian społecznych - mówił gość specjalny spotkania, Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. - Na wsi bowiem jest coraz mniej rolników, a coraz więcej przedsiębiorców. W ubiegłym roku obchodziliśmy 150-lecie. Jako największa w kraju organizacja zrzeszająca rolników mamy się dobrze, jesteśmy też poważani w świecie. Naszym ostatnim sukcesem jest wywalczenie statutu bezpośredniego beneficjenta Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dla Kół Gospodyń Wiejskich, które w celu otrzymania dotacji unijnej nie muszą już specjalnie zakładać stowarzyszenia. Musimy pilnować swoich nabytych praw. 

Specjalne podziękowania otrzymali obecni na spotkaniu sołtysi. Tradycyjnie wystąpił chór ze Spółdzielczego Domu Kultury w Tczewie, zatańczono także poloneza. 

- Wasza działalność jest potrzebna do kształtowania umysłów i postaw młodych pokoleń - zwrócił uwagę Tadeusz Dzwonkowski, starosta tczewski. - W naturalny sposób przekazujecie tradycję, historię oraz umacniacie więzi rodzinne. Rolników na wsi jest może coraz mniej, ale gospodyń z pewnością przybywa.

(źródło: tczew.naszemiasto.pl)

fot. Przemysław Zieliński

fot. Przemysław Zieliński

fot. Przemysław Zieliński

Strona używa plików COOKIES. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do COOKIES w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć przycisk