Kółka Rolnicze sa członkiem Komitetu Zawodowych Organizacji Rolniczych przy UE (COPA) oraz Generalnej Konfederacji Spółdzielni Rolniczych przy UE (COGECA)

Kółka Rolnicze sa członkiem WFO

Uroczystości Jubileuszu 150 lat KGW w powiecie Krasnystaw.

Życzenia, gratulacje, uśmiechy i radosny nastrój, te określenia najlepiej oddają atmosferę uroczystości Jubileuszu 150 lat istnienia Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich, które tym razem odbyły się w powiecie Krasnystaw w woj. lubelskim. A przyznać trzeba, że odbyły się z dużym rozmachem o co zadbali organizatorzy spotkania: Prezes Jan Rudnicki z RZRKiOR w Chełmie, Przewodnicząca Regionalnej Rady Kobiet Janina Wiechnik, oraz gospodyni uroczystości, które odbyły się w Siennicy Nadolnej, Pani Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Dorota Rybczyńska.

Jak to bywa w zwyczaju, najpierw odbyła się część oficjalna, w której głos zabrali zaproszeni goście: Poseł Sławomir Zawiślak, Senator Józef Zając i Wicemarszałek woj. lubelskiego Krzysztof Grabczuk, a także Starosta Krasnostwski Janusz Szpak, Starosta Chełmski  Piotr Deniszczuk, Wójt Gminy Krasnystaw Janusz Korczyński. W ciepłych słowach wypowiadali się Oni o kołach gospodyń nie tylko tych z powiatu krasnostawskiego, ale i całego województwa, składając zarazem wszystkim zebranym kobietom najserdeczniejsze życzenia z okazji Jubileuszu i podkreślając ich zaangażowanie w działalności na rzecz społeczności wiejskiej.

Następnie głos zabrał Jarosław Poszepczynski – Dyrektor Zespołu Kół Gospodyń Wiejskich w KZRKiOR w Warszawie, który wygłosił referat o historii i teraźniejszości KGW. Przybliżył On zebranym ciekawe, a mało znane dotąd fakty z historii organizacji. Wypowiedź swoją zilustrował przygotowaną prezentacją multimedialną, która bardzo spodobała się zebranym. Niektórzy w wyświetlanych slajdach mogli nawet odnaleźć siebie lub znajomych z innych kół.  Dyrektor Poszepczyński podkreślił rolę jaka spełniają członkinie KGW podczas najważniejszych uroczystości czy to świeckich czy kościelnych na wsiach, w gminach czy powiatach. Aktywność kobiet w organizowaniu tych uroczystości jest nie do przecenienia, podkreślił.  Mówił też o dużym zaangażowaniu kobiet we wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań, nie zapominając przy tym o kultywowaniu i zachowaniu tradycji i lokalnego folkloru. Na koniec swojego wystąpienia złożył w imieniu swoim, Przewodniczącej Rady Krajowej KGW - Bernadetty Niemczyk i Prezesa KZRKiOR – Władysława Serafina, serdeczne gratulacje z dotychczasowych osiągnięć i życzenia dalszego rozkwitu wszystkich kół oraz osobistych sukcesów.

Następnie Przewodnicząca Regionalnej Rady KGW Pani Janina Wiechnik, będąca zarazem członkinią Rady Krajowej, przedstawiła historię Kół Gospodyń Wiejskich powiatu krasnostawskiego. Jak można było się przekonać z Jej słów, to bogaty w tradycje i działalność KGW region. Nic dziwnego zatem, że w tutejszych kołach nie jest rzadkością fakt, że członkami koła są także panowie. I są z tego dumni. Brawo. Pani Janina uhonorowana została przez Wicemarszałka województwa specjalnie przyznanym  dyplomem.

 Waldemar Lasek – Przewodniczący Rady i Jan Rudnicki Prezes RZRKiOR w Chełmie wręczyli wszystkim zaproszonym kołom okolicznościowe dyplomy a niektóre Przewodniczące kół przygotowały skrótowe ale bardzo ciekawe prezentacje swoich kół.

Po części oficjalnej nadszedł czas na występy zespołów śpiewaczych oraz kulinarna ucztę. Tańce i wspólne śpiewy trwały do późnego wieczora. Uroczystościom towarzyszyła wystawa kronik z różnych KGW, rękodzieła oraz fotogramów przedstawiających lata minione kół gospodyń z terenu powiatu krasnostawskiego.

GALERIA ZDJĘĆ - KLIKNIJ TUTAJ

Strona używa plików COOKIES. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do COOKIES w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć przycisk

301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.