Kółka Rolnicze sa członkiem Komitetu Zawodowych Organizacji Rolniczych przy UE (COPA) oraz Generalnej Konfederacji Spółdzielni Rolniczych przy UE (COGECA)

Kółka Rolnicze sa członkiem WFO

Decyzja KE ws. Fungicydów

Spośród fungicydów największe cięcia czekają triazole, wycofanych ma zostać w sumie 55 preparatów z tej grupy chemicznej. Natomiast po wycofaniu tiuramu, neonikotynoidów, chloronikotynyli w naszym kraju nie będzie już żadnych dopuszczonych do stosowania zapraw nasiennych w rzepaku.

 

Pisaliśmy na łamach naszego portalu o zamiarze wycofania przez Komisję Europejską szeregu substancji czynnych, które obecnie są jeszcze dopuszczone do stosowania w ochronie roślin. Wśród nich mocne cięcia czekają fungicydy, i tak w chociażby w rzepaku skreślonych ma zostać 10 substancji czynnych, czyli w sumie znikną 74 fungicydy nalistne i 1 zaprawa.

Największe cięcia dotkną grupę triazoli, aż 6 substancji czynnych: cyprokonazol, difenkonazol, metkonazol, protiokonazol, tebukonazol i tatrakonazol. Z samym tebukonazolem mamy obecnie 39 preparatów, w sumie zniknie 55 preparatów tej grupy.

Podobny los czeka prochloraz należący do grupy imidiazoli i tym samym 12 fungicydów nalistnych rzepaku. Zniknie tiuram (grupa chemiczna ditiokarbaminiany) będący substancją czynną zaprawy nasiennej.

Skreślone mają być iprodion z grupy dikarbiksamidów czyli kolejny ubytek 2 fungicydów nalistnych i tiofanat metylowy z benzimidazoli - to 5 fungicydów nalistnych w rzepaku.

Źródło: agronews.com.pl

 

Strona używa plików COOKIES. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do COOKIES w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć przycisk

301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.